Přeskočit na hlavní obsah

Psycholog

Vážené čtenářstvo,

Dnes vám popíšu jednu z procedur, která je nutnou a mnohdy několikrát opakovanou součástí procesu změny pohlaví, a to je vyšetření a následné kontroly u psychologa. Je to běžná, minimálně jednou, ale pro některé i dvakrát opakovaná kontrola, která po většinou nezabere více než hodinu a pokud jde vše bez komplikací, jde do jisté míry o formalitu.

Především bych ráda řekla, že budu popisovat svoje zkušenost, a nikoliv zkušenosti všech trans* lidí.

Tak tedy, k psychologovi se poprvé dostanete poměrně brzo, je to totiž právě on, kdo oficiálně dle práva potvrzuje diagnózu transsexuality. A tudíž je jakýmsi klíčem k ke všemu ostatnímu, jako jsou hormony či pokud chcete, jakákoliv operace, a tudíž v českém kontextu i úřední změna pohlaví.
(S tímto konceptem nesouhlasím, ale operuji s tím, co tu v ČR máme.)

Vyšetření obvykle je rozděleno do několika fází, za prvé stručně shrnete váš problém, a pan doktor se vás bude doptávat na různé otázky, ohledně sexuálních preferencí a vaší minulosti s psychickými problémy, pokud nějaké jsou.  Některé otázky jsou poměrně osobní a nemyslím si , že jsou tolik k nutné položení, ale dá se to dle mého názoru přežít.

Následuje několik praktických vyšetření asi nejzajímavější z nich je IQ test, který nápadně připomíná ten, který dostanete v Menze, takže pokud nemáte na IQ test z menzy, tady ho dostanete zadarmo (a v mém případě to bylo docela přesné). Tento test se dělá z důvodu, že velmi nízké IQ by mohlo člověku znemožnit udělat kvalifikované rozhodnutí.

Dalším zajímavým testem je bezpochyby test pohlaví. Nevím, jaké přesně je odůvodnění tohoto testu, ale v podstatě jde o to nakreslit dvě postavy. A ta druhá má být opačného pohlaví. Já mám těžkou dysgrafii, a tak jsem vždy nakreslila něco, co bylo naprosto nepochopitelné. Ale evidentně to stačilo, myslím, že se pan doktor alespoň pobavil.

Dalším vyšetřením jsou vyšetření psychologická, jde zde v podstatě jen určit o to, zda je člověk psychicky v pořádku (že jeho psychický stav změnu pohlaví neblokuje) a zda to souhlasí s tím, co uvedl v předchozích testech. Během případného kontrolního vyšetření před hormony už probíhá jen osobní pohovor a zpráva je vypracována ihned. Celé to trvá maximálně 30 minut, jedná se pouze v případě podezření na emoční nestabilitu.

Poslední vyšetření před komisí je mimo IQ testu v podstatě kopie prvního vyšetření, cílem je zjistit zda se situace nezhoršila, ale v důsledku hormonů naopak zlepšila. Pokud to tak je, není překážky k doporučení ke komisi, která pak rozhoduje o konečném připuštení k operaci.

A to je vše, je to sice docela nálož pro většinu lidí, nicméně pokud má člověk odhodlání, tak se to dá zvládnout.


Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak jsem byla vyštípána ze střední školy?

Vážené čtenářstvo,

možná si někteří z vás pamatují na to, jak jsem zmiňovala, že důvod mého nástupu do prvního ročníku v 18 letech byla šikana na předchozí škole a nepřijetí od spolužáků.  Není to úplný a dokonalý obrázek, věcí tam bylo daleko více a nakonec to eskalovalo do neuvěřitelných rozměrů. Pojďme se tedy vrátit do roku 2016 do 1. září na Prosecké výšiny, kde můj příběh začal.
Chci vás varovat, že se jedná o mimořádně toxický článek.
Prvního září 2016 jsem šla na SSŠVT, prázdniny byly krásné a já se velmi těšila na školu, střední školu pro ajťáky, můj tehdejší sen. Opět jsem byla ochotná dát 9 let šikany za sebe a jít s čistým vědomím dál. Velice jsem doufala, že dostanu rozumnou a hodnou třídu a že si konečně ty 4 roky užiji.

Na základce jsem si zažila vše od kyberšikany přes fyzickou šikanu po pronásledování či psychický nátlak. Byla jsem z toho nešťastná a upadla jsem do závislosti na počítačových hrách. Neměla jsem kvůli šikaně moc kamarádů, protože jsem se kvůli bolesti mu…

Jak jsem se dostala z RIAPSU do Bohnic.

Vážené čtenářstvo
Jak jsem slíbila na své facebookové stránce, popovídáme si o tom, jak jsem se dostala z hospitalizace v krizovém centru RIAPS do Bohnic na akutní oddělení 26. Jak se stalo, že jsem i přes veškerou motivaci a podporu ze strany kamarádů opět skončila v psychiatrické léčebně.
Už jsem se svěřila na svém blogu s tím, že mám hraniční poruchu osobnosti. Nuže v RIAPSU mi tato diagnóza byla dána oficiálně, ona obávána F 63.0 Emočně nestabilní porucha osobnosti hraničního typu.
Když jsem toto zmínila minule, objevily se tu názory, že nemohu mít poruchu osobnosti, protože jsem trans, anebo že nemohu být trans a neměla by mi mít povolena tranzice, když mám poruchu osobnosti, toto bych ráda označila za mýtus, protože transsexualita je na rozdíl od hraniční poruchy osobnosti vrozená, zatímco HPO vzniká v období kolem tří let.
Lidé s HPO mají většinou od narození sklony k většímu emočnímu cítění a tudíž jsou na emoce a obecně na prožívání citlivější, tam kde však dochází k problému, je…

Ve škole

Vážené čtenářstvo
Máme po volbách a já si mohu konečně vydechnout, kampaň je u konce a já mám konečně čas na všechny svoje relaxační aktivity, není velkým tajemstvím, že mě to všechno velmi vyčerpalo, ale vlastně jsem na sebe hrozně hrdá. Skutečně jsem totiž v životě uklidila natolik, že nemám žádné pochybnosti. Dosáhla jsem toho díky tvrdé práci a podpory mých kamarádů, Díky.
Incident, který se stal ve škole, mě vlastně hrozně posílil, protože to jednak natvrdo potvrdilo, že lidé ze školní administrativy sice někdy jednají zbrkle a dělají chyby, ale jsou rozumní a mají zkušenosti, které jsou nedocenitelné. A i přes to, že moje situace je poněkud specifická, tak řešení je velmi profesionální a uspokojivé.

Pro ty, co nečtou můj facebook zopakuji: Byla jsem vyhozena z dívčí šatny, následně jsem o té situaci jednala a došlo k dohodě. Do toho všeho jsem se z toho ve škole zhroutila a utekla jsem s vědomím vyučujících domů se slzami v očích.
Druhou pozitivní rovinou ze školy je to, že j…