Přeskočit na hlavní obsah

1 Rok v Tranzici ( co se změnilo, jaké jsou výzvy, co mě čeká)

Nazdar Čtenářstvo

A je to tady ... přesně před rokem, jsem začala řešit, respektive jsem udělala, coming out. A v tomto článku jsem se tak rozhodla shrnout, co se v tomto roce událo a čím se tento rok vyznačoval, co se změnilo, na co jsem přišla a jaké přede mnou stojí výzvy.

Holky jsou empatičtější a více mě přijímají. Kluci jsou spíše skeptici.
Neplatí to pro všechny, nicméně holky mají tendenci přijímat více, že se stáváte jednou z nich. Ono drtivá většina podpory od lidí, kteří trans nejsou (ti, co jsou, nepočítám, protože přijímají bez ohledu na gender.)  jsem dostala z holčičí strany. Možná je to trošičku nespravedlivé, protože bych se ani nedopočítala nabídek na kupování všelijakých ženských věcí.
Taky je to možná tím, že jsem se tím definitivně vzdala veškeré mužské vazby, která ve mě byla.
Nemohu říci, že jsem 100 procentní žena, ale rozhodně se mi daří tuto část probouzet a tím, že trávím již skoro všechen čas v ženské společnosti, nebo ve společnosti trans lidí.

Psychiatrie neumí pracovat s trans* lidmi

Pokud se jako trans* člověk někdy ocitnete na psychiatrii (hospitalizace), budete nejspíš překvapeni.
Takové enormní množství pochopení ze strany spolupacientů se mi ještě nedostalo. Na druhou stranu doktoři mají tendence na vaše rozhodnutí brát velmi malé ohledy, takže pak může vzniknout velmi kuriózní situace, kdy je ve zprávě z mé strany používán ženský rod a pak přijde věta sedmnáctiletý chlapec ... Nicméně, abych byla úplně fér... poznala jsem psychiatry a psychology, kteří to prostě brali jako fakt.  (Díky Linko Bezpečí.)

Nakupuji raději ve velkých obchodech a velikostí se učím
Než jsem byla out, oblečení mě vůbec nezajímalo, prostě jsem to brala jako věc, která se musí nosit a to je tak vše ... Mé tužby po ženských šatech zůstali nevyslyšeny. Teď se to úplně obrátilo . Jsem schopná jen tak chodit krámem a koukat se po oblečení. A z dálky kupodivu lidi nepoznají rozdíl.
Co se týče velikostí, tak v tom mám pořádný guláš. Nevím, jaké velikosti znamenají co. Takže zkoušet a učit se .

Nepoužívám makeup či rtěnku ... Chci být přirozená

Neumím se líčit ... To říkám zcela otevřeně a bez filtru,  je to vlastně paradox, protože jsem to nikdy dělat nechtěla, holky se mě pokoušely líčit a vypadalo to krásně, ale kdo ví ... Já třeba nejsem líčící holka.

Co mě čeká

Vyšetření, vyšetření, vyšetření... Momentálně finišuji přípravy hormonální terapie a pomalu se připravuji na změny, které mě v následujících měsících čekají. 1. září totiž nastupuju na školu a budu opět studentka, tak snad to vyjde. Dále mě čeká hlasová terapie a nekonečné množství překvapení v podobě nového holčičího života... Můj šatník sice stále připomíná staré časy, ale na druhou stranu ne všechno, co nosím, musí být striktně ženské.
Samozřejmě mě čekají s tím i nové výzvy, které vám budu přinášet, dokud to jen půjde.

Poděkování

Přesně před rokem jsem napsala na Facebook status, že jsem holka. Za tu dobu jsem prošla pády i stoupáním nahoru, jak tomu u člověka jako já bývá.
Na závěr bych chtěla poděkovat ... Nejprve asi Miriam a Julče za pomoc s coming outem, pak Káje, Kubovi, Káje, Maky, Anitě a Jax za jejich první pozitivní reakce
Dále pak Elišce, Julče , Evičce, Radaně a Viol za podporu v krizích, dále pak rodičům, bez kterých by to nebylo tak hladké a moji sexuoložce bez které by to nešlo už vůbec ... Děkuju taky mým ambulantním psychiatrům za podporu a vlastně i celé České pobočce Amnesty International, že mě pod svá křídla vzala a že můžu dělat dobrovolníka v tak skvělém kolektivu lidí. Dále pak Transparentu a lidem, kteří v tomto spolku působí a dělají dobro, plus, samozřejmě, všem trans a queer lidem co mě za tu dobu podpořily a postavily na nohy, za což vděčím i terapeutické komunitě Kaleidoskop. ❤️ A na závěr ještě matrice Prahy 6 a paní Valdrové za jméno.
.
Byl to zajímavý rok plný překvapení a obrovských zvratů a překroucení příští rok v tranzici by mohl být o něco méně turbulentní, ale hlavně když bude fajn.

Díky všem ostatním za podporu ... bez podpory to nejde !

Georgia Hejduk
aka. Jiřka
Autorka blogu
Komentáře

 1. Ve velikostech se taky nevyznám. Popravdě mi přijde, že to všude číslují jinak. :D
  Hodně štěstí při studiu a výzvách, které tě čekají. ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím , velikosti jsou pro mě stále dost zajímavé, ale už si zvykám a děkuji

   Vymazat
 2. Z velikosti oblečení jsem vždy zoufalá. Jednou jsem údajně podle číslování těhotná slonice a podruhé jsem trpaslík s poruchou příjmu potravy.....
  Prostě pokud nemáte 160 cm a 57 kg, bude nejspíše nakupování boj.
  A pak nemá mít člověk nervy ze své postavy😅

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak jsem byla vyštípána ze střední školy?

Vážené čtenářstvo,

možná si někteří z vás pamatují na to, jak jsem zmiňovala, že důvod mého nástupu do prvního ročníku v 18 letech byla šikana na předchozí škole a nepřijetí od spolužáků.  Není to úplný a dokonalý obrázek, věcí tam bylo daleko více a nakonec to eskalovalo do neuvěřitelných rozměrů. Pojďme se tedy vrátit do roku 2016 do 1. září na Prosecké výšiny, kde můj příběh začal.
Chci vás varovat, že se jedná o mimořádně toxický článek.
Prvního září 2016 jsem šla na SSŠVT, prázdniny byly krásné a já se velmi těšila na školu, střední školu pro ajťáky, můj tehdejší sen. Opět jsem byla ochotná dát 9 let šikany za sebe a jít s čistým vědomím dál. Velice jsem doufala, že dostanu rozumnou a hodnou třídu a že si konečně ty 4 roky užiji.

Na základce jsem si zažila vše od kyberšikany přes fyzickou šikanu po pronásledování či psychický nátlak. Byla jsem z toho nešťastná a upadla jsem do závislosti na počítačových hrách. Neměla jsem kvůli šikaně moc kamarádů, protože jsem se kvůli bolesti mu…

Tranzice na veřejnosti

Vážené čtenářstvo.
Tak máme po Prague Pride a zatímco Praha se pomalu vrací do normálního neduhového a neteplého režimu, my si užíváme zbytek končících prázdnin.
Mezi nejsilnější zážitky z Prague Pride bylo určitě setkání s lidmi, které jsem neznala jménem, ale kteří četli můj blog.
To mi připomnělo téma, které jsem už dlouho na blogu chtěla rozvést. Téma Tranzice na veřejnosti.
Proč to dělám(e)
Každý má svoje důvody, někdo má prostě talent dělat audiovizuální či psaný obsah, další si třeba libují ve slávě, kterou jim tato činnost vynese. Někteří, a dovolím si říct mnoho z nás, chtějí prostě jen přinést svůj pohled na tranzici a usnadnit tak široké veřejnosti přístup k trans lidem.
Já osobně jsem si blog založila, abych pomohla šířit trans osvětu a zaznamenala svůj pohled na celý proces. Hlavním posláním blogu je vytvořit příběh, který by ostatním trans lidem dodal odvahu  jít a pokračovat po jejich cestě.
Myslím si, že kvalitní trans obsah v Česku je, ale je ho opravdu zoufale málo. Navíc s…

Ve škole

Vážené čtenářstvo
Máme po volbách a já si mohu konečně vydechnout, kampaň je u konce a já mám konečně čas na všechny svoje relaxační aktivity, není velkým tajemstvím, že mě to všechno velmi vyčerpalo, ale vlastně jsem na sebe hrozně hrdá. Skutečně jsem totiž v životě uklidila natolik, že nemám žádné pochybnosti. Dosáhla jsem toho díky tvrdé práci a podpory mých kamarádů, Díky.
Incident, který se stal ve škole, mě vlastně hrozně posílil, protože to jednak natvrdo potvrdilo, že lidé ze školní administrativy sice někdy jednají zbrkle a dělají chyby, ale jsou rozumní a mají zkušenosti, které jsou nedocenitelné. A i přes to, že moje situace je poněkud specifická, tak řešení je velmi profesionální a uspokojivé.

Pro ty, co nečtou můj facebook zopakuji: Byla jsem vyhozena z dívčí šatny, následně jsem o té situaci jednala a došlo k dohodě. Do toho všeho jsem se z toho ve škole zhroutila a utekla jsem s vědomím vyučujících domů se slzami v očích.
Druhou pozitivní rovinou ze školy je to, že j…